Výlety a okolie

Blízke okolie
Ak chcete zažiť nefalšovanú atmosféru oddychu po kúpeľných procedúrach, je tu krásny Kúpeľný park so vzácnymi drevinami a Labutím jazerom, nadväzujúci lesopark s lesníckym náučným chodníkom, ktorý prechádza do rozľahlého lesa, bohatého na zver, huby a lesné plody.
Trenčianske Teplice ležia v úzkej doline, ktorou preteká potok Teplička a mesto lemujú dva výrazné chrbty – zo severnej strany Grófovec (557 m n. m.) a z južnej Klepáč (575 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrcholom nad kúpeľmi. Pomerne malá veternosť na území mesta je spôsobená práve menovanými chrbtami.

Tipy na turistické trasy po okolí a viac informácií získate v našom Infocentre v priestoroch kúpeľného hotela PAX na prízemí.

Fotogaléria - kúpeľný park

Kúpeľný park

Kúpeľný park

Kúpeľný park

Kúpeľný park

Kúpeľný park
.
Kúpeľný park
Kúpeľný park
Kúpeľný park

Trenčín
Mesto láka turistov mnohými historickými pamiatkami - Trenčiansky hrad, Farské schody a socha sv. Jána Nepomuckého, Farský kostol Narodenia panny Márie, Katov dom, Rímsky nápis na hradnej skale, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského, Synagóga... (cca 13km)

Skalka nad Váhom
Najstaršie pútnické miesto na Slovensku (cca 16km)

Dubnický kaštieľ Ilešháziovcov je kultúrnou pamiatkou, ktorá patrí k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku (cca 10km)

Dubnická grotta s vyhliadkovou vežou (cca 10km)

Čičmany
Maľované zrubové drevenice a expozícia ľudovej architektúry (cca 43km)

Rajecká Lesná
Slovenský betlehem zobrazuje narodenie Pána Ježiša v Betleheme a život, históriu a dejiny Slovenska. Je to úžasné, kresťanské, národné aj umelecké rezbárske dielo majstra Jozefa Pekaru(cca 60km)

Čachtický hrad
Hrad, kde sídlila aj smutne známa Alžbeta (Erzsébeta) Báthoryová, šľachtičná, ktorá pochádzala z jedného z najvýznamnejších uhorských rodov (cca 45km)

Hrad Beckov
Rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom, 70 m vysokom brale nad mestečkom. Z diaľky dobre viditeľná dominanta okolia (cca 45km)

Brodzany
Renesančný kaštieľ zo 16.storočia, s priľahlým parkom a letohrádkom, kaštieľ ukrýva spomienkové predmety na génia ruskej literatúry A.S. Puškina, na návšteve tu boli aj jeho žena a deti. Vzácne sú knihy v hudobnom salóne pochádzajúce zo Smirdinovej knižnice v Petrohrade, ako aj knihy či atlas ruských gubernií z r. 1822, tlačený vo Francúzsku (cca 40km)

Hrad Strečno, plte na Váhu pod Strečnom
Stále väčší záujem klientely z celého sveta ich spokojnosť, iba priaznivé ohlasy a profesionálne zvládnutie celého spektra služieb v rámci tejto nezvyčajnej ponuky s typickými slovenskými prvkami, sú predpokladom, že aj Vy navštívite túto atrakciu (cca 85km)

Shopping tour (Obchodné centrum Laugaricio, Zábavno-obchodné centrum Max Trenčín...)

Fotogaléria

Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad
Skalka nad Váhom
Skalka nad Váhom
Dubnický kaštieľ
Dubnický kaštieľ
Dubnická Grotta
Dubnická Grotta
Čičmany
Čičmany
Slovenský betlehem
Slovenský betlehem
Čachtický hrad
Čachtický hrad
Hrad Beckov
Hrad Beckov
Brodzany
Brodzany
Plte na Váhu pod Strečnom
Plte na Váhu pod Strečnom
Hrad Strečno
Hrad Strečno

Chránené územia v najbližšom okolí

Trubárka
Národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1982 s výmerou 7,4 ha. V skalných a lesostepných biotopoch sa nachádzajú zriedkavé druhy fauny a flóry. Potok Havránková dolina bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1984. Aj keď rozloha chráneného územia je len 4, 76 ha, potok je významný zachovanými brehovými porastami a biocenózami dna. Žihľavník – Baske je národnou prírodnou rezerváciou od roku 1967. Predmet ochrany tohto krasového územia tvoria zmiešané porasty. Územie zaberá rozlohu 130 hektárov. Prírodný výtvor Lánce – na severnom úpätí masívu Baske (1987)

Omšenská Baba
Omšenská Baba (rozloha 36 hektárov) je podobne ako Žihľavník – Baske národnou prírodnou rezerváciou už od roku 1967. Tvorená je skalnými útvarmi triasových vápencov a dolomitov a je významnou floristickou lokalitou. Medzi Púchovským a Trenčianskym prielomom Váhu sa nachádza Ilavská kotlina ako súčasť Považského podolia. Tvorí spádovú oblasť turistických trás na všetky svetové strany. Je východiskovým bodom do okolitých hôr s turistickými chodníkmi na Vápeč (956 m), Strážov (1216 m) v Strážovských vrchoch a Vršatec (805 m) v Bielych Karpatoch. Najvýraznejšou dominantou Bielych Karpát sú Vršatecké bradlá, ktoré mohutne pôsobia nad obcou Vršatské Podhradie. Tento impozantný prírodný výtvor vápencových múrov, stien a veží je prírodnou rezerváciou, ktorou vedie náučný chodník a turistická trasa.

Vápeč
Juhovýchodne od mesta sa nachádza najatraktívnejší vrch v Strážovských vrchoch - Vápeč (956 m)– Národná prírodná rezervácia, na ktorý vedie turistická trasa. Je to významná dominanta, tvorená dolomitmi a vápencami s výskytom vzácnych druhov vegetácie. Z vrcholu je nádherný výhľad na všetky svetové strany.

Strážov
Vo východnej časti okresu, východne od obce Zliechov sa nachádza ďalší významný vrch Strážov, podľa ktorého je pomenovaný geomorfologický celok Strážovské vrchy, oddeľujúci povodie Váhu od povodia rieky Nitra. Lokalita je národnou prírodnou rezerváciou, kde sú zaujímavé krasové javy – jaskyne, priepasti a vodopády. Značená turistická trasa vedie ponad údolie potoka na vrch Vápeč, ktorý patrí medzi najatraktívnejšie dominanty Strážovských vrchov.

Fotogaléria

Výlety a okolie
Výlety a okolie
Výlety a okolie
Výlety a okolie
Výlety a okolie

Tipy na turistické trasy

Žltá pásová značka (Ilava - Sokol - Vápeč)

Ilava, žel.stanica - Sokol - osada Háj, rázcestie - červená, modrá pásová značka - Vápeč (956 m)

Zostup z vrcholu Vápeč po modrej pásovej značke do podhorskej obce Horná Poruba. Celkom 4.30 h, prevýšenie 706 m. Prechod Porubskou brázdou striedavo lesom a horskými lúkami, spojený s výstupom na Sokol a Vápeč. Trasa má neustále výhľady a prebieha v smere cesty Ilava – Horná Poruba.

Červená pásová značka (Ilava - Zliechov - Strážov - Čičmany)

Z Ilavy autobusom do obce Zliechov.
Zliechov - Strážov - Čičmany

Celkom 3 h, prevýšenie 610 m. Pred výstupom na najvyšší vrchol Strážovských vrchov z obce Zliechov – odporúčame na tamojšom salaši ochutnať ovčí syr a žinčicu. Zostup zo Strážova do horskej rázovitej obce Čičmany s unikátnou ľudovou architektúrou

Modrá pásová značka (Ilava - Vršatec - Červený Kameň - Lednica)

Z Ilavy autobusom do obce Vršatské Podhradie.

Vršatské Podhradie – odbočka k zrúcanine hradu Vršatec (805 m) – po modrej značke do obce Červený Kameň – ďalej do obce Lednica. Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty.

Celkom 3.15 h, prevýšenie 490 m. Hradný kopec Vršatec bol osídlený už v dobe bronzovej. Vznikol ako strážny hrad na ochranu hraníc Uhorska. Poslední, ktorým patril boli Königseggovci, majitelia rozsiahleho územia medzi Ilavou a Bielymi Karpatmi.

Cyklotrasy
Z Trenčianskych Teplíc vedie značená cyklotrasa do Trenčianskej Teplej, odtiaľ sa dá pomerne jednoducho dostať na cyklotrasu smerom na Horné Srnie až na Moravu do Valašských Klobúkov, alebo opačne smerom na Trenčín až po Piešťany. Alebo smerom na Púchov cez Lednické rovne alebo cez obec Beluša.  V okolí Trenčianskych Teplíc sú krásne trasy vhodné na cykloturistiku, väčšina je po upravených cestách, pre cestné a horské bicykle. Cyklomapy si záujemci môžu vyzdvihnúť v Infocentre KH PAX.

 

 

Trenčianske TepliceOOCR Trenčianske TepliceTrenčínSlovakia RingUrbánekNestléVšeobecná zdravotná poisťovňa