Hudobné leto

Najstarší festival komornej hudby v strednej Európe - Hudobné leto Trenčianske Teplice - oslavuje svoje 75. výročie. Pri tejto príležitosti nad podujatím prevzala záštitu ministerka kultúry SR, Natália Milanová. Festival svojím koncertom slávnostne otvorí Slovenský komorný orchester pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela.

Aktuálny ročník Hudobného leta tvorí osem výnimočných predstavení, ktoré sa uskutočnia v koncertnej sále Kursalonu Trenčianske Teplice. Program je vyskladaný tak, aby počas letných mesiacov priniesol do kúpeľného mesta radosť, dynamiku, emócie a kultúru. Okrem vážnej hudby sa budú koncertnou sálou Kursalonu niesť tóny džezu, nezabudnuteľného muzikálu, ale aj podmanivého folklóru.

Hlavným organizátorom 75. Hudobného leta Trenčianske Teplice je občianske združenie Cultura a spoluorganizátorom podujatia sú Kúpele Trenčianske Teplice.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Festival Hudobné leto

Vašo Patejdl so sláčikovým kvintetom a hudobným sprievodom Juraja Buriana, 23.07.2021

© Fotofrafie: Mário Badík

Fats jazz band, Na vlnách swingu, 15.07.2021

© Fotofrafie: Mário Badík

Fragile - a capella koncert najväčších hitov, 10.07.2021

© Fotofrafie: Mário Badík

Otvárací koncert festivalu Hudobné leto Trenčianske Teplice, 01.07.2021

Otvárací koncert festivalu Hudobné leto
© Fotofrafie: Mário Badík
Otvárací koncert festivalu Hudobné leto
Otvárací koncert festivalu Hudobné leto
Otvárací koncert festivalu Hudobné leto
Otvárací koncert festivalu Hudobné leto

 

Informácie o podujatiach predchádzajúcich ročníkov Hudobného leta nájdete v archíve festivalu, alebo na www.hudobneleto.sk.

Archív

Z histórie festivalu:

Festival sa po prvý krát konal v roku 1937 a jeho charakter sa menil s meniacim sa režimom od prvej republiky cez vojnové obdobie a socialistickú éru až dodnes, ale zachovával si stále svoj komorný charakter. Svojou históriou, tradíciou a kvalitou prerástol regionálny rozmer a stal sa súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Festival bol pravidelne miestom premiérových uvedení diel slovenských skladateľov. V roku 2009 to bola napríklad premiéra skladateľa Iľju Zeljenku, v roku 2010 Mariána Lejavu. Pravidelne hostil aj zahraničných interpretov.

Aj vďaka podpore ministerstva kultúry SR sa zachovala historická a umelecky hodnotná tradícia tohto podujatia a festival sa stal neoddeliteľnou súčasťou života kúpeľného mesta a obohatením kultúrneho života mesta a celého regiónu.

Známe osobnosti na Hudobnom lete:

Počas trvania festivalu účinkovalo v Trenčianskych Tepliciach mnoho známych domácich a zahraničných súborov a umelcov ako napríklad : Slovenská filharmónia, Slovenský komorný orchester, Štátny komorný orchester Žilina, Orchester Gustava Broma, Orchester Eugena Botoša, Moyzesovo kvarteto, Suchoňovo kvinteto, Pražský komorný balet, Czek virtuosi, Spevácky zbor Shalom, Tancredi Pasero, Maja Plisecká, Aram Chačaturjan, Václav Hudeček, Josef Suk, Ján Ciker, Václav Talich, Eugen Suchoň, Alexander Moyzes, Peter a Miroslav Dvorský, Otokar Klein, Súrodenci Babjakovci, Dušan Jarjabek, Marián Lapšanský, Marián Varga, Ľudovít Rajter, Andrea Vizvári, Linda Ballová, PACORA TRIO, Szidi Tobias, Attila Mokos, Milan Lasica, Milan Kňažko a iní...

Hudobné leto pomáha talentom:

V roku 2013 a 2014 prebiehal v Trenčianskych Tepliciach nový projekt „Majstrovské interpretačné kurzy“ v obore operný spev. Ambíciou tohto podujatia bolo poskytnúť výučbu mladým talentom a sprostredkovať im kurzy, ktoré sú častou súčasťou kultúrneho života kúpeľných centier a tradičných hudobných festivalov v zahraničí.

Informácie

Informačné stredisko kúpeľný hotel PAX:
e-mail: kultura@slktn.sk
tel.: +421/32/6514 592
Otváracie hodiny:
Pondelok - Piatok, 09.00 - 16.00 hod.

 

 

Trenčianske TepliceTrenčínSlovakia RingUrbánekNestléVšeobecná zdravotná poisťovňa