História

Unikátne pramene liečivej vody

Liečivé pramene na území terajších kúpeľov objavil podľa legendy chromý pastier hľadajúci zatúlanú ovečku. Pri hľadaní ovečky narazil na jazierko, z ktorého sa šíril sírovy zápach. Po niekoľkých kúpeľoch v ňom si všimol, že ovečka sa uzdravuje, preto sa rozhodol aj on svoje boľavé údy ponoriť do teplých vôd jazierka.
Chýr o zázračnej liečivej vode sa takto začal šíriť. Trpiaci chorí prichádzali zo všetkých strán, aby sa vykúpali v prameňoch tejto liečivej vody.
Ovečka sa tak ako mimoriadny symbol dostala aj do erbu mesta. 

História kúpeľov Trenčianske Teplice

Prvý zápis o teplých prameňoch je z roku 1247. V období trinásteho až šestnásteho storočia patrili Trenčianske Teplice aj pramene panovníkom trenčianskeho hradu. Aj keď sa predpokladá, že pramene museli poznať už aj lovecké národy Kvádov aj rímske légie v 2.storočí.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov Trenčianske Teplice mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko - Uhorsku. 

historická pamiatka Hammam

V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, Hammam v orientálnom maurskom slohu.

Služby našich Pravých kúpeľov poskytujeme aj v ďalších historicky významných budovách.

kúpeľný dom so zrkadliskom Sina

Názov Sina dodnes nesie kúpeľný dom so zrkadliskom. Na jeho mieste stála pôvodne pekáreň, až jedného dňa vyrazil do jamy pod pekárenskou pecou prúd teplej vody a na tom mieste vyrástol bazén Sina, ktorý doteraz disponuje najteplejším prameňom so 40-stupňovou liečivou vodou.

Kaštieľ Trenčianske Teplice

Až tri naše termálne bazény sa nachádzajú v jednej z najstarších murovaných budov, v kaštieli. Jeden z nich nesie názov po otcovi umelcov Karla a Josefa Čapka, ktorý tu v kúpeľoch pôsobil ako lekár celých 13 rokov.

Poliklinika Trenčianske Teplice

Neďaleko kaštieľa stojí viac ako storočná budova polikliniky. Kedysi tu sídlil Ústav pre fyzikálnu liečbu – s miestnosťou na liečebný telocvik, ktorá v súčasnosti pripomína fitnescentrum, poskytovali tu masáže, elektroliečbu a vodoliečbu.

 

 

Trenčianske TepliceOOCR Trenčianske TepliceTrenčínSlovakia RingUrbánekNestléVšeobecná zdravotná poisťovňa